III Eurosabat „To idzie młodość”

Urząd Miejski w Giżycku we współpracy z Giżyckim Forum Kobiet zorganizował 9 września 2005r. w przepięknej scenerii Twierdzy Boyen niezwykłe przedsięwzięcie z udziałem kobiet - III Eurosabat „To idzie młodość”.

Poprzednie edycje tej imprezy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród Pań reprezentujących różne środowiska kobiece. W imprezie uczestniczyły kobiety ze świata polityki, biznesu, mediów i kultury, kobiety pełniące funkcje wójtów oraz burmistrzów z całej Polski, a także działaczki pozarządowe.


W ramach III Eurosabatu odbyła się Konferencja „To idzie młodość”, poruszająca między innymi temat profilaktyki zdrowia kobiety aktywnej, odnoszącej sukcesy, zaangażowanej w życie publiczne, społeczne i gospodarcze.
Podczas imprezy kilkaset Pań skorzystało między innymi z bezpłatnych badań gęstości kości i konsultacji lekarskich w zakresie osteoporozy.W ramach konferencji można było także obejrzeć pokaz mody „Piękno w każdym wieku” przygotowany przez członkinie Giżyckiego Forum Kobiet.

Eurosabat uświetniła wystawa wybitnych światowych malarzy m.in. Chagalla, Picassa, czy Renoira zatytułowana „Kobieta inspiracją w sztuce”.

III Eurosabat to nie tylko konferencja, ale również świetna zabawa w murach Twierdzy Boyen – unikatowego obiektu fortyfikacyjnego z połowy XIX wieku.

Czas uczestniczkom „Zlotu Czarownic” umiliły zabawy sportowo-rekreacyjne pod hasłem „Żyj aktywnie” z rzutem miotłą na odległość i koszarową musztrą na czele. Podczas wyborów Czarownicy Roku każda Pani otrzymała certyfikat prawdziwej wiedźmy.

W ramach Eurosabatu odbyło się również spotkanie informacyjne nt. pierwszego w Polsce Kobiecego Forum Samorządowego, powołanego w czerwcu 2005 roku z inicjatywy Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Organizator: Urząd Miejski w Giżycku
Współpraca: Giżyckie Forum Kobiet, Towarzystwo Miłośników Twierdzy Boyen, Centrum Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, LEKAM, Collagen Beauty, Oriflame, Agencja C4, Falck, Firma Odzieżowa „Norka” z Wydmin, Dobry Kredyt ul. Mickiewicza 26, Lelo – Przewozy, Dariusz Matyjas, Garnizon Giżycko, Alkohole Świata, Browar Regina, Mark – Sękacze, Piekarnia Mazur, PKO Bank Polski
Patronat Honorowy: Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej
Patronat Medialny: Gazeta Giżycka, Gazeta Olsztyńska, Miesięcznik Feniks, TVP 3 Olsztyn, TELETOP, Radio Olsztyn, Radio Białystok


Eurosabat to niezwykła cykliczna impreza organizowana przez kobiety dla kobiet !!!


II Eurosabat

W czerwcu 2004r. odbył się II Eurosabat Giżycko 2004 i konferencja "Współczesna kobieta w życiu publicznym", której celem było promowanie udziału kobiet w demokratycznym społeczeństwie oraz wzmocnienie ich pozycji w życiu społecznym oraz politycznym. Podczas konferencji kobiety miały okazję do wymiany doświadczeń w zakresie zwalczania dyskryminacji ze względu na płeć w życiu publicznym i mediach.

Odbył się też wykład i warsztaty “Bądźmy świadome – profilaktyka raka piersi i raka sutka”. Do Giżycka sprowadzony został mammobus. Podczas trwania dwóch dni Eurosabatu wykonywane były bezpłatne badania. Przeprowadzono również aukcję i zbiórkę pieniędzy na mammograf dla giżyckiego szpitala.

Nie zabrakło atrakcji - imprezie towarzyszyło Święto Trzech Leszczy, konkursy, koncert zespołu „Leszcze”

a także wybory Czarownicy Roku

„Czarownice” odwiedził nawet korespondent I Programu Czeskiego Radia – Radiožurnal, dzięki czemu nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami promowane były Mazury, Giżycko i sama impreza.

Uczestniczki II Eurosabatu podczas Nocy Świętojańskiej i rzucania wianków


I Eurosabat

W ramach I Eurosabatu Giżycko 2003 zorganizowana została konferencja „Prawa kobiet w Unii Europejskiej”.


Z inicjatywy Burmistrza Giżycka Jolanty Piotrowskiej założone zostało wówczas nieformalne stowarzyszenie kobiet burmistrzów i wójtów z różnych regionów Polski. Patronat nad tą inicjatywą objęła Pani Barbara Imiołczyk Prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, która doprowadziła do zawiązania w 2005r. Kobiecego Forum Samorządowego.

Podczas imprezy przeprowadzono również akcję charytatywną – „Mammograf dla giżyckiego szpitala”, z której zebrane pieniądze przekazano na konto szpitala. W zbiórce pomagały czarownice: Aldona Orman i Aida.

Zadbano również o rozrywkę: w kobiecym wydaniu rozegrany został mecz plażowej piłki siatkowej…oraz mecz piłki nożnej .

Niezwykły doświadczeniem było również ubijanie śmietany

Zlot czarownic zyskał duże poparcie w środowiskach kobiecych, czego dowodem była liczna korespondencja z gratulacjami pomysłu.