Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej

Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej

Informacje
Jesteśmy jednym z najstarszych i największych ośrodków sportów wodnych na Mazurach. Działamy nieprzerwanie od 1956 roku. Zajmujemy 6 ha w lesie nad jeziorem Kisajno o I klasie czystości wody, 1.5 km od centrum największego miasta na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich - Giżycka.

W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się liczne rezerwaty przyrody. Posiadamy doskonale osłonięty port jachtowy. Dysponujemy kilkudziesięcioma jachtami, łodziami wiosłowymi, kajakami i bojerami. Oferujemy 360 miejsc noclegowych oraz pełne wyżywienie we własnej stołówce. Na ogrodzonym terenie znajdują się: korty tenisowe, boiska do koszykówki, siatkówki i kometki, siłownia, plac zabaw dla dzieci, kawiarnia "Szklanka", stoły do tenisa stołowego. Na terenie jest też parking strzeżony.

Jesteśmy jednym z największych organizatorów regat żeglarskich na Mazurach m.in.: Międzynarodowych Mistrzostw Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych, Mistrzostw Polski DZ, Mistrzostw Polski Katamaranów.

Organizujemy również regaty i imprezy integracyjne dla firm i organizacji społecznych.

Specjalizujemy się w organizacji obozów żeglarskich dla dzieci i młodzieży. Szkoliła się tutaj młodzież akademicka z Polski oraz Niemiec, Anglii, Holandii, Francji. Działają u nas dwa Uczniowskie Kluby Sportowe z sekcjami Optimist i deska z żaglem.

Udogodnienia
Centrum Żeglarzy Niepełnosprawnych

Nasza współpraca z żeglarzami niepełnosprawnymi ma długą tradycję; trwa nieprzerwanie od 1975 roku, w którym zorganizowano pierwszy w Polsce obóz rehabilitacyjno-żeglarski.

W latach następnych stopniowo przystosowywano Centrum dla żeglarzy niepełnosprawnych. Trzeba było wyrównać drogi wewnętrzne, zrobić łagodne podjazdy do portu, recepcji, stołówki, budynków hotelowych itp.

W Centrum odbywały się kursy szkoleniowe, rejsy i różnorodne obozy, w których uczestniczyli również żeglarze niepełnosprawni z zagranicy (głównie z Holandii).

W roku 1995 wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Żeglarzy Niepełnosprawnych, które powstało w 1994 r. zorganizowaliśmy I Mistrzostwa Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych. Od roku 1997 współorganizatorem Mistrzostw jest stowarzyszenie Mazurska Szkoła Żeglarstwa.

W 1999 roku V Mistrzostwa Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych otworzył Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

We wrześniu 2001 r. Centrum było gospodarzem i współorganizatorem (razem z Akademią Medyczną w Łodzi) pierwszej w Polsce konferencji naukowej i warsztatów szkoleniowych pt. "Żeglarstwo jako forma rehabilitacji osób niepełnosprawnych".
W czerwcu 2005 r. pod egidą Zakładu Fizjoterapii Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach odbyła się druga konferencja naukowo-szkoleniowa pt. "Sporty wodne w rehabilitacji osób niepełnosprawnych".


W Centrum ma swoją siedzibę od chwili powstania Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych, który jest współorganizatorem imprez dla żeglarzy niepełnosprawnych.
Od kilku lat Centrum jest wpisane do rejestru ośrodków uprawnionych do przyjmowania grup turnusowych osób niepełnosprawnych.

Organizowane są obozy, rejsy wędrowne, regaty. Obecnie kilka załóg żeglarzy niepełnosprawnych startuje w regatach dla żeglarzy pełnosprawnych i coraz częściej z nimi wygrywa. Sprzyja to integracji środowiska osób niepełnosprawnych z całą bracią żeglarską i daje szansę nawiązania kontaktów i sprawdzenia się w rywalizacji z najlepszymi.