Światowy Dzień NGO | Najlepszego giżyckim organizacjom!

27 lutego przypada święto Organizacji Pozarządowych. Ich pracę w Giżycku widzimy na co dzień, choć często nie zdajemy sobie sprawy, że to właśnie oni za nią stoją. Pomagają chorym, ratują zwierzęta, wspierają osoby niepełnosprawne, niosą pomoc uchodźcom. W tym wyjątkowym dniu, szczególnie za tę pracę dziękujemy!

Obchody święta mają na celu zainspirować ludzi do aktywnego angażowania się w działalność organizacji pozarządowych, zachęcić NGO-sy do realizacji wspólnych przedsięwzięć oraz współpracy z sektorem publicznym i prywatnym - podsumowuje największa instytucja wspierająca działalność tzw. trzeciego sektora, czyli Narodowy Instytut Wolności 

Logo NGO

Rejestr NGO w Giżycku

Rejestr organizacji działających w Giżycku i całym powiecie prowadzi Starostwo Powiatowe w Giżycku. Zgodnie z danymi powiatu, w ciągu ostatnich dziesięciu lat, w naszym regionie przybyło około 100. nowych organizacji. Ich działania wspierają prawidłowe funkcjonowanie miasta. 

 

Na czym polega współpraca miasta z NGO?

Miasto cyklicznie ogłasza otwarte konkursy ofert, na realizację różnego rodzaju zadań publicznych. Czasami są to zadania jednoroczne, często jednorazowe, ale powtarzane rok rocznie, rozpoznawalne wśród lokalnej społeczności. Prowadzone zadania obejmują różne dziedziny, od zdrowia poprzez edukację ekologiczną, pomoc społeczną, ochronę zwierząt, aż po sport czy kulturę. W 2022 roku Giżycko przeznaczyło ponad 2 miliony złotych na realizację zadań publicznych. W ramach tej kwoty podpisano 108 umów z przedstawicielami organizacji. 

 


Zapraszamy na stronę gizycko.pl/organizacje-pozarzadowe 

gdzie znajdują się informacje nt. programów współpracy z NGO

i sprawozdania z ich realizacji, konkursów ofert i dotacji celowych

oraz relacje z wydarzeń organizowanych przez NGO


 

Jak wesprzeć lokalne NGO?

Najlepszym sposobem na wsparcie Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), działających w naszym mieście i regionie, jest przekazanie swojej części podatku. W tym roku rozliczając swój PIT, możemy przekazać już nie 1%, a 1,5% podatku. Listę organizacji z regionu, które czekają na wsparcie zestawiono tutaj.